Kto pozbiera špaky na ceste?

Autor: Eva Ježovičová | 8.7.2015 o 7:58 | (upravené 8.7.2015 o 17:16) Karma článku: 6,19 | Prečítané:  906x

Keď som bola dieťa, moja stará mama mi bola najväčším vzorom. Nielen preto, že úžasne piekla a chodila do spevokolu, ale aj preto, že kedykoľvek zbadala na sídlisku cigaretový špak, zastala a zodvihla ho.

Bola to staršia dáma, ale bez ohľadu na svoje boľavé kĺby sa vždy pozorne priblížila k zemi, aby svojím upraveným nechtíkom dôkladne odstránila stopy po fajčiaroch. Fascinovalo ma to ako dieťa a fascinuje ma to dodnes.

Zrejme vtedy som pochopila, ako veľmi jeden človek dokáže zmeniť svoje okolie. Nie slovami, ale tým, čo robí. Bez toho, aby o tom povedal čo i len slovka.

To isté vidím odkedy pracujem v samospráve. Vidím pár ľudí, ktorí vždy zastanú a zbierajú špaky po druhých. Nie preto, že by museli alebo že by ich to azda bavilo, ale preto, že to patrí k ich prirodzenej existencii. Je to ich poslanie, nie práca, je to súčasť ich identity.  

Na druhej strane sú ľudia, ktorí spokojne pofajčievajú na balkónikoch a len čo dofajčia, špaky letia na meter od nich. Akoby sa ich daná vec netýkala, akoby zodpovednosť nebola ich...

Ukázať na druhých je totiž ľahšie, ako si zašpiniť ruky.

O to viac si vážim tých, ktorí sa špinavej a často celkom mravenčej práce neboja. Je ich našťastie stále dosť.

Otázka znie, čo sa stane, ak sa takí ľudia minú ako jedného dňa moja stará mama. Zmiznú z povrchu zemského a ostane len neporiadok, ktorý už nemá kto odpratať. Aj najlepší človek sa totiž časom vyčerpá, ak mu iní nepomôžu.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Sama Marca

Kočner je nová Gorila, ktorá pozýva na námestia (píše Samo Marec)

Nejde o Fica ani Šefčoviča. Pravdepodobne sa toho dozvieme ešte omnoho viac.


Už ste čítali?