Kto pozbiera špaky na ceste?

Autor: Eva Ježovičová | 8.7.2015 o 7:58 | (upravené 8.7.2015 o 17:16) Karma článku: 6,19 | Prečítané:  845x

Keď som bola dieťa, moja stará mama mi bola najväčším vzorom. Nielen preto, že úžasne piekla a chodila do spevokolu, ale aj preto, že kedykoľvek zbadala na sídlisku cigaretový špak, zastala a zodvihla ho.

Bola to staršia dáma, ale bez ohľadu na svoje boľavé kĺby sa vždy pozorne priblížila k zemi, aby svojím upraveným nechtíkom dôkladne odstránila stopy po fajčiaroch. Fascinovalo ma to ako dieťa a fascinuje ma to dodnes.

Zrejme vtedy som pochopila, ako veľmi jeden človek dokáže zmeniť svoje okolie. Nie slovami, ale tým, čo robí. Bez toho, aby o tom povedal čo i len slovka.

To isté vidím odkedy pracujem v samospráve. Vidím pár ľudí, ktorí vždy zastanú a zbierajú špaky po druhých. Nie preto, že by museli alebo že by ich to azda bavilo, ale preto, že to patrí k ich prirodzenej existencii. Je to ich poslanie, nie práca, je to súčasť ich identity.  

Na druhej strane sú ľudia, ktorí spokojne pofajčievajú na balkónikoch a len čo dofajčia, špaky letia na meter od nich. Akoby sa ich daná vec netýkala, akoby zodpovednosť nebola ich...

Ukázať na druhých je totiž ľahšie, ako si zašpiniť ruky.

O to viac si vážim tých, ktorí sa špinavej a často celkom mravenčej práce neboja. Je ich našťastie stále dosť.

Otázka znie, čo sa stane, ak sa takí ľudia minú ako jedného dňa moja stará mama. Zmiznú z povrchu zemského a ostane len neporiadok, ktorý už nemá kto odpratať. Aj najlepší človek sa totiž časom vyčerpá, ak mu iní nepomôžu.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Najväčší tender tretej Ficovej vlády sa blíži do finále

ŽSR chcú modernizovať úsek za Bratislavou za viac než 300 miliónov eur.

ŠPORT

Prečo cena Ronalda rapídne klesla?

Ronaldo je na konci svetovej päťdesiatky.

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Harabin sa zneužitia svojich údajov nebojí.


Už ste čítali?