Ubytujte bezdomovca

Autor: Eva Ježovičová | 28.12.2014 o 13:35 | Karma článku: 13,01 | Prečítané:  14012x

Moja mama ubytovala bezdomovca. Chodila okolo neho päť dní a na šiesty sa ho odhodlala opýtať, prečo leží pod malou strieškou medzi parkoviskom a múzeom. Muž ešte nevyzeral natoľko zúbožene a zdalo sa jej nepochopiteľné, ako môže v takej biede prežívať. Zima bola za dverami a pre bezdomovca by to nevyzeralo veľmi ružovo. 

Vysvitlo, že ako invalidný dôchodca dokonca poberá dôchodok, no ten mu nedávno ukradli. Život ho okradol viackrát – najväčšmi vtedy, keď mu práca vzala nohu. A tak mu vlastne neostalo nič - ani peniaze, ani rodina, ani domov, dokonca ani zdravé telo.  

Mame ho prišlo ľúto a vzala ho do domu po starých rodičoch. Z bezdomovca sa stal domovec.

Nebolo to však také jednoduché. Na prvýkrát neprišiel, lebo sa mu po ceste zapáčil miestny lokál, ktorý sa rozhodol vyskúšať. Druhý pokus bol úspešnejší a starý pán naozaj zazvonil pri našom dome. Problémy tým ale neskončili. Bezdomovec okrem peňazí, nohy a domova, ktoré nemal, nemal ani ďalšie veci. Napríklad čisté oblečenie, periny, uterák alebo mydlo.  

Tak sme mu zbalili pět švestek a zaniesli mu ich. Po prvé sa išiel osprchovať. Po druhé oholiť a po tretie vyspať. Brat varil šúľance, tak mu ich zaniesol.

Ja som sa celý ten čas iba nechápavo pozerala. Mala som už v živote obdobie, keď som zachraňovala šteniatka, feťáka, aj chlapca z ulice. Mama vždy žobrákov skôr odsudzovala a odkazovala ich na úrad práce alebo pracovné agentúry. Do istej miery mala pravdu.

Niečo sa ale muselo zmeniť. „Keď to človek vidí, začne si viac vážiť, čo má,“ povedala mi v teple a prítmí obývačky.

Dojalo ma to vtedy aj potom, keď som domovca navštívila v dome. Dokrivkal sa v starej košeli a teplákoch do kuchyne, aby nám čosi ukázal. V izbe pribudol ďalší muž. Tiež bezdomovec. Práve obedovali, na stole boli taniere s polievkou a sviečka.

Prostota toho jednoduchého šťastia a tepla ma dostala. Spolu s poznaním, že dobro je šíriteľné a nikdy nie je neskoro začať ho robiť. Navyše, také veci sa človeku vrátia. Niekedy v podobe sladkostí, aké mama dostala od domovca na Vianoce. A inokedy len tak. Nehmotne. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Najväčší tender tretej Ficovej vlády sa blíži do finále

ŽSR chcú modernizovať úsek za Bratislavou za viac než 300 miliónov eur.

ŠPORT

Prečo cena Ronalda rapídne klesla?

Ronaldo je na konci svetovej päťdesiatky.

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Harabin sa zneužitia svojich údajov nebojí.


Už ste čítali?