Meditácia a mier: čo to má spoločné

Autor: Eva Ježovičová | 2.7.2014 o 17:27 | (upravené 5.10.2014 o 21:32) Karma článku: 5,91 | Prečítané:  852x

Niekomu môže pripadať šialené cestovať tisíce kilometrov na opačný koniec sveta, len aby tam mohol dva týždne štyrikrát denne meditovať spoločne s mníchmi a ďalšími tridsiatimi šialencami, jesť dvakrát za deň, vstávať o piatej, líhať si o desiatej a chodiť celý čas v bielom. 

Čudovali by ste sa však, koľkým ľuďom to pripadá normálne. V Thajsku stretnete množstvo cestovateľov, ktorí prišli len preto, aby sa na niekoľko dní zavreli do meditačných centier, odpojili sa od vonkajšieho sveta (aj toho virtuálneho) a v mlčaní hľadali mier i odpovede. Väčšinou však ide o pobyty s pomerne prísnymi pravidlami – žiadne rozprávanie a minimálne aktivity, väčšina času strávená v hĺbavej samote. Môj pobyt s organizáciou Peace revolution bol trochu iný. Okrem meditovania som mohla cvičiť jógu, komunikovať s mladými ľuďmi z celého sveta, mníchmi i Thajčanmi a to všetko zadarmo a bez wifi. :)

Toto nie je sekta

Peace revolution každý rok vyberie zhruba tridsať účastníkov spomedzi mladých ľudí z celého sveta, ktorí majú možnosť zúčastniť sa tzv. fellowshipu na thajskom ostrove Ko Yao Noi. Mladí, ktorí predtým prešli 42-dňovým online tréningom sebarozvoja, zorganizovali online meditáciu pre svojich kamarátov a známych a absolvovali pohovor cez skype, tak majú šancu odletieť na koniec sveta a tam sa venovať – dobre čítate – len a len sebe. Znamená to vzdelávať sa vo východnom ponímaní mysle, jej rozvoja a ovládania, ktoré vedie k životnej múdrosti, šťastiu a harmónii. Také niečo sa môže niekomu zdať podozrivé, ale niet sa čoho báť; Peace revolution má v súčasnosti podporu aj v Európskej komisii a Európskej rade.

Peace in Peace out

Projekt Peace revolution pochádza z dielne Dhammakaya foundation, hnutia, ktoré stojí za viacerými projektmi súvisiacimi so šírením mieru, sebarozvojom jednotlivcov a spoločnosti. Dhammakaya je pomerne moderná vetva budhizmu, ktorá sa v Thajsku dosť rozmáha a väčšina ich projektov je s učením budhizmu úzko prepojená. Projekt Peace revolution určený mladým ľuďom na celom svete sa však spájaniu s náboženstvom vyhýba.

Opornou myšlienkou je učenie o mieri, ktorý začína pri každom z nás. Ten, kto vedie vojnu so sebou, nedokáže udržať mierumilovné prostredie ani okolo seba. A skutočnú vojnu napokon vždy začínajú jednotlivci. Ako však nájsť mier v sebe?

Mier, láska a harmónia – čo som hipík?

Odpoveď na otázku ako, je podľa Peace Revolution prostá: meditácia. Každý deň aspoň hodinku sedieť na zadku a meditovať. Ako hovorí mních LP Pasura, meditácia je stav, keď ste taký lenivý, ako to len ide. :) Zavrieť oči, sústrediť sa na dych a nechať myseľ upokojiť sa. Neprikladať dôležitosť myšlienkam, ktoré prichádzajú, hoci ich môže byť na začiatku mnoho. Myseľ je podľa LP Pasuru ako plačúce dieťa: „Stále od vás niečo požaduje. Musíte ho nakŕmiť, prebaliť a upokojiť. A dieťa sa nedá upokojiť násilím, krikom alebo tlakom – dieťa treba s láskou objať a zaobchádzať s ním trpezlivo. Podobne je to s mysľou,“ povedal počas jednej z prednášok. Znie to jednoducho a v podstate to nie je zložité – všetko je však otázkou cviku. Cvik je v meditácii rovnako dôležitý ako pri ktorejkoľvek inej činnosti.  

Malý ostrov mieru v mori chaosu

Meditovať dva týždne na ostrove je iste skvelé, ale čo po návrate domov, kde vás opäť čaká kopec práce a starostí? Je možné odniesť si ostrov mieru domov? Ak sa opýtate mníchov, povedia vám, že nemožné neexistuje. Dostanete od nich presnú odpoveď: kľúčom je zvyk. Vo chvíli, keď sa meditácia stane vaším zvykom, ste schopní mať svoju myseľ, a tým pádom aj život, pod kontrolou. Nadobudnúť zvyk trvá podľa Peace revolution zhruba dva týždne. Nie náhodou má fellowship na ostrove Ko Yao Noi štrnásť dní.

Po návrate by ste mali pokračovať s tým, čo viete. Pravdepodobne prestanete nosiť bielu a čoskoro sa vrátite k režimu s tromi jedlami za deň - to je pochopiteľné. Budete zase viac pracovať a diskutovať a stresu sa celkom nevyhnete. Jediné, čo vám napokon ostane, a to je to najdôležitejšie, bude hodinka sedenia na zadku s privretými viečkami. Čas pre vás a váš mier.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?