Monopol na slnko

Autor: Eva Ježovičová | 25.1.2014 o 17:24 | (upravené 25.1.2014 o 17:38) Karma článku: 6,61 | Prečítané:  649x

Keď som bola mladšia, trávila som celé letá na záhrade pod slnkom. Dnes to už možné nebude. Monopol na slnko si totiž založil sused.

Predchádzalo tomu dlhé obdobie búrania, ktoré sme sledovali s nemým úžasom. Namiesto spevu vtákov som sa každé ráno budila na vŕtanie vŕtačkou cez stenu rovno do hlavy. Za niekoľko mesiacov vyrástlo na malom pozemku, kde stál predtým drobný jednopodlažný domček, domisko ako hora. Sedem metrová stena, ktorá zaclonila akýkoľvek prívod svetla do mojich okien. Lokálny múr nárekov pre moju mamu. Silný podnet k odsťahovaniu sa pre mňa.

Nepochopiteľné sú na tomto prípade dve veci. Ako môže architekt so zdravým rozumom postaviť na minimálnom pozemku takú koncepčne nevyhovujúcu stavbu, ktorá absolútne nekorešponduje s okolím? Viem, že bohatí ľudia majú radi veľké monumenty a ochotne vymenia záhradu za garáž, ale načo je dvom mladým ľuďom niekoľkopodlažná nehnuteľnosť? Dúfam, že našu ulicu oživia aspoň kŕdľom detí. Vošiel by sem celý detský domov.

Druhá nepohopiteľná vec je, ako si moji rodičia mohli v stavebnom povolení nevšimnúť, že im pod nosom (resp. nad nosom) plánujú postaviť palác?

Na Slovensku dokonca exituje právo na slnko a denné svetlo, koré čerpá z rímskeho práva. Už pradávno teda vedeli, že človek potrebuje mať vo svojom dome svetlo, aby počas dňa nespal a neprišiel o všetky zdroje vitamínu D (toť už môj vlastný výklad ). Dnes sa na to mnohokrát nedbá, a namiesto žmúrenia do slnka si ľudia nakúkajú do okien alebo, čo je ešte horšie, jedni pozerajú na chrbát druhým. „Je potrebné uvedomiť si, že vysoké budovy tienia oblohu v širokom okolí. V systéme, keď sa má stavať podľa „práva na svetlo“ možno v prípadoch postavenia veľmi vysokých budov na malých pozemkoch často hovoriť doslova o krádeži oblohy resp. svetla pre ostatných,“ píše Jozef Hraška z Katedry konštrukcií pozemných stavieb STU v BA v časopise Fyzikálne faktory prostredia. (tiež som nevedela, že taký je.)

Tak kradnúť sa už dá aj obloha. Divná doba. Zdá sa, že tento prípad opäť potvrdzuje isté stereotypy o Slovákoch – že si hrabeme len na svojom piesočku a vôbec nepozeráme za plot, a že hasíme až vtedy, keď už oheň vypálil polovicu dediny.

Nás už aspoň nebude páliť. To slnko.

monopol.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?