Na cintoríne živo a všetci svätí s nami

Autor: Eva Ježovičová | 2.11.2013 o 21:34 | (upravené 2.11.2013 o 21:48) Karma článku: 7,45 | Prečítané:  695x

V piatok to na zvolenskom cintoríne žilo. Parkovisko odolávalo náporu motorizovaných návštevníkov už od rána. Pred vstupnou bránou sa predával popcorn a z horúcich gaštanov stúpala para. Z reproduktorov spievala Jana Kirschner v snahe zakryť všeobecný nepokoj. Pokojom v duši.

Uličky boli vyplnené rodinami v rôznom zložení (manželia a deti, deti a starí rodičia, páry a páriky, niekedy ženy s yokshirským teriérom na rukách). Labyrint ciest medzi hrobmi pripomínal korzo, na ktorom sa stretávali a zdravili známi. Hrobové miesta sa prehýbali pod náporom kvetov, kahancov a ozdôb všetkých druhov a farieb. Prvý november ako ukážka vkusu. Ako deň podstatných rozhovorov. Prvý november ako maximálny paradox. Život a smrť na cintoríne. A všetci svätí s nami.

„Chryzantémy daj viac vľavo. Tie biele kvety daj do vázy a vpravo môže byť ten červený kahanec. Nie tak veľmi, viac do stredu,“ komentovala mama. Teta chcela kyticu na pomníku a kahanec túžila použiť vlastný. Brat sa bál, že kahanec zapáli veniec z čerstvých vetvičiek. Otec zatiaľ holými rukami plel plochu na hrobe a ja som nemo stála, sledujúc toto neuveriteľné divadlo. Na všetkých scénach sa odohrával podobný dej. Iní boli len herci a titulky na hroboch. Hrob ako mansion, stredoveké dejisko hier. Peklo, očistec a raj v nedohľadne.

Prvého novembra nepršalo, nebolo pochmúrne. Málokto plakal. Celý koncept trúchlenia bol nabúraný. Čo by na to povedali svätí?

Potom som navštívila kamarátku z Horehronia. Ten večer sme zapálili na cintoríne sviečku. Celá noc horela v plameňoch. Bolo tam ticho a tma nad dedinou sa topila ako vosk. Ráno si na dolinu zasadla hmla. Ako pribúdali hodiny, klesala až k pôde, potom sa nebo spojilo so zemou. V mlčaní hôr bolo počuť len potok, dážď a krákanie krkavcov. Stromy si medzi sebou šepkali historky mŕtvych. Možno, že spomienky ožívajú len v tichu prírody, napadlo mi. Bez kvetov, kahancov a farebných kabátov sa koncept trúchlenia naplnil do bodky.

Druhého novembra pršalo, bolo pochmúrne. Teta vo vlaku mala jasné vysvetlenie: „Na Dušičky mŕtvi plačú nad svojimi hriechmi. Na Sviatok Všetkých Svätých môže svietiť aj slnko.“

hory.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.


Už ste čítali?