Príbeh o príbehu II. - Úskalia rozprávačského povolania

Autor: Eva Ježovičová | 28.2.2013 o 16:38 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  114x

V predošlom článku som písala o príbehu ako o interpretačnej forme. Ak ste si už stihli premyslieť a definovať, čo to príbeh je, teraz prichádza na rad otázka situačnej interpretácie konkrétneho príbehu. Znie to hrozne a niekedy to aj hrozné naozaj je.

Interpretácia, okrem toho, že to je častá disciplína všelijakých vedátorov, je aj každodenná súčasť našej bežnej komunikácie. Okrem toho, že s blízkymi zdieľame veci abstraktného charakteru ako pocity, myšlienky, nálady, často sme rozprávačmi našich vlastných či cudzích príbehov. A rozprávať príbeh, povedať ho tak, aby ste neboli za hlúpeho rozprávkara ani za nudného zaklínača hadov, je skutočný kumšt.

Pamätám si, keď som spoznala jednu zo svojich súčasných kamarátok – herečku. Prvé roky som len sedela a počúvala príbehy s očami otvorenými dokorán, visiac na jej perách, fascinovaná jej schopnosťou každú hlúposť premeniť na tú najšťavnatejšiu a najoriginálnejšiu historku. Za všetkým stál rokmi natrénovaný prejav – dynamická reč, správna intonácia, práca s hlasom a neuveriteľná schopnosť vypichnúť pointu. So sánkou padnutou až na kolená priala som si mať podobný talent. Keď ma požiadali, aby som napísala príhovor k nejakému večierku v škole, radšej som poprosila spolužiačku, aby ho prečítala. Z diaľky som sledovala jej vlastnú interpretáciu, vedomá si toho, že vždy bude iná od mojej. Roky rokúce som po stojačky počúvala: „Spomaľ“, keď som už pomaly prestávala pri čítaní dýchať. Spomaliť a vyhrať sa s intonáciou, citlivo vnímať, kde treba dať dôraz a kde zjemniť – to môže byť niekedy hotová výzva. Po rokoch som sa zlepšila, ale moja cesta je ešte dlhá a koniec zatiaľ v nedohľadne.

Len na ilustráciu, včera nám dali za úlohu napísať príbeh. Dostali sme 15 minút  a 10 slov: sezóna, vinohrad, vaječný, písať, priestor, pľuhavec, súťažný, stanica, sliepka, objímať. Ten príbeh bol primerane dobrý, ak môžem skromne posúdiť kvalitu vlastného výtvoru vyprodukovaného metódou automatického písania, ale táto kvalita zanikla v hluku srdca, čo búšilo, v zrýchlenom dychu, či v šialenom tempe reči, ktorá sa zadrhávala na zložitejších slovách. Možno ste tiež človek, ktorý by sa potreboval naučiť dýchať, čítať a hovoriť rýchlosťou na úrovni bežného pozemského tvora a možno sa vám to aj raz podarí. Budem vám držať palce. (a sebe tiež)

 

A ak by mal niekto chuť, tu je daný príbeh:

Emil Novák, hrdý a súci Slovák pozrel sa z oblého vŕšku dole na dolinu. Pod ním sa rozpínal šíri vinohrad objímaný kopcami a zaliaty slnečným svitom.

Emil Novák bol poslanec Národnej rady a už 10. rok diaľkovo pracoval na zveľaďovaní tohto vysnívaného priestoru. Z Národnej rady takmer denne písal emaily svojím zamestnancom, ktorí usilovne zberali výsledky sezónnych prác. Mal rád tento vinohrad a kadejaký pľuhavec, sediaci v rade po jeho pravici alebo ľavici, neraz mu skúšal podkúriť: „Gazdovstvo, slepice, vinohrad a paholci – to by sa ti páčilo, čo?“ smiali sa mu.  Emil však vedel, že každý v rade s ním potajme súťažil – niekto chcel presadiť stavbu priehrady na Dunaji, iný rekonštrukciu Hlavnej stanice v Bratislave, ďalší chcel dokončiť diaľnice na východe. Emil sa pousmial, držiac v ruke domáci vaječný koňak, napravil si kockovaného motýlika a lem hodvábnej vesty, jediným pohybom uhladil úzky pás čiernych fúzikov pod nosom.

„Sedliaci,“ odfrkol, chlípajúc sladké karamelové lepidlo. :)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?