Príbeh o príbehu II. - Úskalia rozprávačského povolania

Autor: Eva Ježovičová | 28.2.2013 o 16:38 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  111x

V predošlom článku som písala o príbehu ako o interpretačnej forme. Ak ste si už stihli premyslieť a definovať, čo to príbeh je, teraz prichádza na rad otázka situačnej interpretácie konkrétneho príbehu. Znie to hrozne a niekedy to aj hrozné naozaj je.

Interpretácia, okrem toho, že to je častá disciplína všelijakých vedátorov, je aj každodenná súčasť našej bežnej komunikácie. Okrem toho, že s blízkymi zdieľame veci abstraktného charakteru ako pocity, myšlienky, nálady, často sme rozprávačmi našich vlastných či cudzích príbehov. A rozprávať príbeh, povedať ho tak, aby ste neboli za hlúpeho rozprávkara ani za nudného zaklínača hadov, je skutočný kumšt.

Pamätám si, keď som spoznala jednu zo svojich súčasných kamarátok – herečku. Prvé roky som len sedela a počúvala príbehy s očami otvorenými dokorán, visiac na jej perách, fascinovaná jej schopnosťou každú hlúposť premeniť na tú najšťavnatejšiu a najoriginálnejšiu historku. Za všetkým stál rokmi natrénovaný prejav – dynamická reč, správna intonácia, práca s hlasom a neuveriteľná schopnosť vypichnúť pointu. So sánkou padnutou až na kolená priala som si mať podobný talent. Keď ma požiadali, aby som napísala príhovor k nejakému večierku v škole, radšej som poprosila spolužiačku, aby ho prečítala. Z diaľky som sledovala jej vlastnú interpretáciu, vedomá si toho, že vždy bude iná od mojej. Roky rokúce som po stojačky počúvala: „Spomaľ“, keď som už pomaly prestávala pri čítaní dýchať. Spomaliť a vyhrať sa s intonáciou, citlivo vnímať, kde treba dať dôraz a kde zjemniť – to môže byť niekedy hotová výzva. Po rokoch som sa zlepšila, ale moja cesta je ešte dlhá a koniec zatiaľ v nedohľadne.

Len na ilustráciu, včera nám dali za úlohu napísať príbeh. Dostali sme 15 minút  a 10 slov: sezóna, vinohrad, vaječný, písať, priestor, pľuhavec, súťažný, stanica, sliepka, objímať. Ten príbeh bol primerane dobrý, ak môžem skromne posúdiť kvalitu vlastného výtvoru vyprodukovaného metódou automatického písania, ale táto kvalita zanikla v hluku srdca, čo búšilo, v zrýchlenom dychu, či v šialenom tempe reči, ktorá sa zadrhávala na zložitejších slovách. Možno ste tiež človek, ktorý by sa potreboval naučiť dýchať, čítať a hovoriť rýchlosťou na úrovni bežného pozemského tvora a možno sa vám to aj raz podarí. Budem vám držať palce. (a sebe tiež)

 

A ak by mal niekto chuť, tu je daný príbeh:

Emil Novák, hrdý a súci Slovák pozrel sa z oblého vŕšku dole na dolinu. Pod ním sa rozpínal šíri vinohrad objímaný kopcami a zaliaty slnečným svitom.

Emil Novák bol poslanec Národnej rady a už 10. rok diaľkovo pracoval na zveľaďovaní tohto vysnívaného priestoru. Z Národnej rady takmer denne písal emaily svojím zamestnancom, ktorí usilovne zberali výsledky sezónnych prác. Mal rád tento vinohrad a kadejaký pľuhavec, sediaci v rade po jeho pravici alebo ľavici, neraz mu skúšal podkúriť: „Gazdovstvo, slepice, vinohrad a paholci – to by sa ti páčilo, čo?“ smiali sa mu.  Emil však vedel, že každý v rade s ním potajme súťažil – niekto chcel presadiť stavbu priehrady na Dunaji, iný rekonštrukciu Hlavnej stanice v Bratislave, ďalší chcel dokončiť diaľnice na východe. Emil sa pousmial, držiac v ruke domáci vaječný koňak, napravil si kockovaného motýlika a lem hodvábnej vesty, jediným pohybom uhladil úzky pás čiernych fúzikov pod nosom.

„Sedliaci,“ odfrkol, chlípajúc sladké karamelové lepidlo. :)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.


Už ste čítali?