No peace? without war

Autor: Eva Ježovičová | 6.1.2013 o 17:09 | (upravené 6.1.2013 o 17:21) Karma článku: 5,16 | Prečítané:  413x

Pre pár mesiacmi som v GEO čítala článok o tom, že doba, v ktorej žijeme, je najbezpečnejšia za celú našu históriu. Autor hovoril o tom, že podľa posledných výskumov zomiera v konfliktoch a vojnách menej ľudí než kedykoľvek predtým.

 

Napriek tomu prichádza tento rok s číslom 60 000, ako počet zabitých v Sýrii od začiatku nepokojov v marci 2011. Hovorí sa o počiatkoch občianskej vojny, o povstalcoch, použití chemických zbraní, o ohrození, ktoré cíti Turecko...

Keď hovoríte s Turkami, iba krútia hlavou a nechápu. Ich názor na vec je dávno jasný – Američania sa snažia vyvolať nepokoje medzi Sýriou a Tureckom, hoci ešte nedávno žili tieto dve krajiny v prímerí a v pokoji. Pre nás, obyčajných ľudí, kŕmených množstvom chaotických správ z médií je tento krištáľovo jasný názor ľudí z východu nepochopiteľný. Je však v podstate jedno, čo si kto myslí, pretože všetci obyčajní ľudia chcú to isté – pokoj a mier. Aj môj selský rozum sotva chápe, prečo by niekto vzbudzoval nepokoje a riskoval životy tisícok ľudí len pre nejaké mocenské záujmy, ropu a politiku...

Pripomína mi to obdobie, v ktorom kumulovalo napätie medzi Iránom a Izrealom a hovorilo sa o tom, že Irán má atómovú zbraň, ktorú by mohol použiť proti svojmu susedovi. Na internete sa vtedy rozšírila kampaň, ktorou putovali fotografie mladých Iráncov zverujúcich sa svetu s ich láskou k Izraelu a snahou zachovať pokoj bez bômb pre dobro všetkých. Aj za tým stála obyčajná ľudská túžba žiť v mieri, ktorá by mala byť silnejšia ako čokoľvek iné.

Arabské krajiny nie sú jediné, kde zúria konflikty. Napätie nájdete v množstve krajín na africkom kontinente, na Balkáne či na opačnom konci Ázie. Inde zase zúri hospodárska kríza a množstvo ľudí tak prichádza o domovy, prácu, zabezpečenie, istoty...

Vy ste však tu a ste živí. Do nového roka vstupujete s plánmi a víziami. Nemusíte zatvárať oči, uši ani príbytky pred besnením vojny ani chudoby a jedinou vašou neistotou je, či si udržíte zamestnanie, zdravie, úroveň života a dobré vzťahy.

Optimizmus je na začiatku nového roka možno dôležitejší než inokedy a je skvelé, že je spolu s predsavzatiami ihlou, ktorou môžete (za horúca) šiť svoj život. No zároveň je dobré uvedomiť si aj to, že nie celý svet začína tento rok s ružovými okuliarmi na nose.

Možno neviete a nemôžete urobiť veľa, no spomeňte si na tých, ktorí nebojujú len s krízou a sami so sebou, ale bojujú proti celému svetu a o holý život.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?