Tu prítomní. Značka: Vždy

Autor: Eva Ježovičová | 20.11.2012 o 0:15 | (upravené 20.11.2012 o 0:24) Karma článku: 5,16 | Prečítané:  400x

Sedíme  v reštike. Pár kamarátov. Niektorí hovoria, niektorí mlčia, tí, ktorí mlčia, vlastne hovoria tiež, ale nie s nami. Ich hlasom je ťukanie, ich myšlienky sa prelievajú do núl a jednotiek a vysielajú sa kdesi na druhý koniec sveta. Tam ich prijme strana adresáta  a takto to funguje - digitálna komunikácia vo virtuálnom svete.

 

Zatiaľ sme už prebrali dve témy a Mehmed práve teraz dvíha hlavu od telefónu. „Hm?“ žmurká na nás. Jeho verný a elegantný spoločník iPad však už o chvíľu začína žiarliť a domáha sa jeho, na okamih rozptýlenej pozornosti. Druhý kamarát, mimochodom tiež z Turecka, stláča telíčko bieleho Blackberry. Robí to automaticky, rytmicky a bezmyšlienkovite ako keď šoférujete auto. Popritom stíha konverzovať s ostatnými a kontrolovať, čo si Mehmed šepká s iPadom. Mehmed za celý večer prehodí len pár slov, zdá sa, že je kdesi inde. (Môžeme len tušiť, kde.)

 

Potom ideme domov. Sedím ešte chvíľu na internete, akosi som si na to poslednou dobou zvykla. Pár minút a už je tu správa od Mehmeda. Žartujeme o tom, čo sa stalo minule. Nejakú chvíľu, potom idem spať.  Tieto dve situácie sa striedajú a opakujú ako ročné obdobia. Ešte stále to nedokážem pochopiť - tento nový trend – byť vždy a všade online. Za každých okolností, v akejkoľvek situácii, byť vždy tam a nie tu, byť vždy niekde inde, ako práve som. Prijímať, odpovedať, komunikovať, neustále si vymieňať informácie, nielen však s tými, s ktorými práve sedím za stolom, ale s kýmkoľvek, kto je na dráte (v úvodzovkách), kto je ďaleko, kto je niekde inde...

„Musím komunikovať so svojimi priateľmi,“ hovorí mi Očum. „Aha,“ hovorím na to. Nemám viac slov. Možno sa o tom porozprávame, keď prídeme domov. Ja si sadnem za svoj počítač a on za svoj.

Neviem, či sa to už stalo aj vám alebo je to len nejaký fenomén z Turecka. Možno je problém to, čo sa stalo mne (že som zas a znova zaspala dobu). Malé šikovné mašinky sú návykové, zmestia sa vám do vrecka a chcú byť stále s vami. Môžete ich mať vždy po ruke a nepretržite používať. Môžete komunikovať so známymi na facebooku, sledovať seriál, čítať si správy,.. Odkedy Facebook vyvinul skvelú funkciu kontroly prezerania správy, už vám žiadna výhovorka, že ste nemali čas správu si pozrieť, nepomôže. Už nemáte právo ponechať si čas na rozmyslenie, naplánovať si, kedy sa budete venovať len svojim správam. Už ste raz čítali, čo vám bolo zaslané, tak teraz odpovedajte – okamžite!  Ako predsa môžete neodpovedať, keď ste stále online??

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?