Krátky referát o pobyte v poľskej zemi

Autor: Eva Ježovičová | 10.10.2012 o 21:26 | (upravené 14.10.2012 o 11:31) Karma článku: 2,13 | Prečítané:  250x

Bydgoszcz je v Poľsku. V Poľsku je zima. To je fakt. Von fúka a počasie sa mení takmer každou minútou. Napokon, niet sa čo čudovať, sme predsa na severe a keby ste chceli ísť k moru,  čakajú vás kilometre nekonečnej roviny. Poliaci sú ľudia, ktorí sa mračia a pijú vodku. To je možné. Okrem toho vedia byť aj milí a občas si dajú pivo, ktoré chutí ako voda.

Poľsko je krajina ako my, akurát že o niečo väčšia. Má za sebou bohatú históriu, ktorá bola v prevažnej väčšine o tom, že Poliakov chcel niekto ožobračiť o územie a oni nechceli (aspoň to tvrdil profesor angličtiny). V Poľsku je lacno. To je fakt. Za bežný nákup miestami zaplatíte polovicu toho, čo u nás. Na druhej strane, priemerná mzda je 592 €. Toľko k všeobecným faktom a mýtom. O Poľsku všeličo viete a niečo tušíte. V mnohom máte pravdu a v mnohom sa budete mýliť. Tak je to so všetkým. S Poliakmi máme toho spoločného viac než by sa zdalo. Okrem jazyka a histórie aj náturu, ktorú reprezentuje neschopnosť pozitívnej sebaprezentácie vo svete a nespokojnosť. Nespokojnosť so sebou, s okolím, s prostredím, v ktorom žijeme, s prácou, školou, s krajinou a jej vládou...(tisíc bodiek). To bude zrejme jeden z dôvodov, prečo Poliaci tak mohutne migrujú za prácou do celého sveta. Čo sa však stane, keď naopak niekto imigruje do Poľska?

Imigrovať možno nie je správny terminus technicus, ale znie dobre. Dôvodom migrácie môže byť všeličo a v prípade mladých ľudí je to najčastejšie práca alebo štúdium.

Imigrácia do Bydgoszczy, resp. čo je Bydgoszcz?

Po príchode na Univerzitu Kazimierza Wielkiego v Bydgoszczy nás vítali s informačnými letákmi, ktorých hlavným heslom bolo: Poland a (not so much) foreign country. To platí. Min. pre nás Slovákov, ktorí sa tu cítime takmer ako doma. Úvodná prednáška vtipálka z katedry angličtiny, ktorej tón bol niekde na hranici irónie a faktu, nás obohatila aj o poznanie, že Poľsko je vlastne taký malý Wonderland. Bolo mu dopriate všetko – roviny, hory, rieky, jazerá, more... Pousmiala som sa. Propagácia, ktorá stojí na vode. Viem si však predstaviť, že niečo podobné počúvajú aj študujúci imigranti, ktorí prídu na Slovensko. „Slovensko je krajinou nesmiernej diverzity a okrem mora máme všetko,“ hovoria asi reprezentanti univerzít svojim návštevníkom. Na prednáške o Bydgoszczy, čo je 360 tisícové mesto na severe Poľska, nám zase referent tvrdil, že Bydgoszcz je mesto kultúry, športu a univerzít. Pod kultúrou sa myslia kiná, divadlá, múzeá, opera. Šport je vždy iba šport, aj keď Bydgoszcz je výnimočná klubmi, ktoré trénujú kanoistov. A univerzity? Áno. Univerzita Kazimierza Wielkiego je univerzitou od roku 2005, predtým bola akadémiou. Je pravda, že mesto je jej budovami zaplavené a každá druhá je v súčasnosti pod rekonštrukciou. „Nuž, vyzerá to, že som si vybrala nevhodnú dobu na príchod na UKW,“ uškrnula som sa. „Áno,“ odvetila moja buddy, teda študentka, ktorá mi má so všetkým pomáhať.

Ďalšia univerzita je Uniwersytet Technologiczno - Przyrodniczy a Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera. Potom nejaké vyššie školy a akadémie. Študentov je tu kopec, to áno. Skoro ako u nás.

„Problém je, že Bydgoszcz bol priemyselným mestom a okrem tovární tu nič nebolo,“ povedal mi kolega Poliak. Je to vidieť, ale Bydgoszczania sa snažia. Na Wyspa Mlynska vystavali celkom pekné kultúrne a športové centrum, je to taký zelený raj. V Bydgszczy je množstvo parkov a stále sa niečo buduje. (A odvšadiaľ záhadne trčí tabuľka Európskej únie.)  Potenciál takéhoto mesta spočíva najmä v tom, že v ňom nič nie je a všeličo tam chýba, povedal mi nejaký kolega Poliak. Navyše,  to čo chýba naozaj často, je kvalitná prezentácia. Originálna myšlienka, dobré slogany a kreatívny marketing sú malými krôčkami na ceste k pozitívnemu vnímaniu daného miesta vonku či v zahraničí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?