Ani vás nezaujíma umenie?

Autor: Eva Ježovičová | 10.6.2012 o 11:50 | Karma článku: 2,43 | Prečítané:  404x

Kto sa niekedy zúčastnil niekoľkodňového divadelného festivalu, vie, o čom to je. A nemusí ísť striktne o divadlo, rovnaké je to s filmovým či hudobným festivalom.

Pár dní sa stanete súčasťou akéhosi paralelného sveta. Hoci viete, že má od reality ďaleko, predsa je skutočnejší než všetko iné. Skutočné znamená intenzívne. A počas festivalových okamihov je každý pocit nasýtenejší. Dostávate ohromnú dávku emócií- šťastia aj smútku. Cieľom divadla je katarzia. To isté ponúka film. Rovnako umenie prináša podnety na zamyslenie. Hovorí o tom, čo je výsostne aktuálne, ale spomína aj hodnoty, ktoré platia večne. Počas festivalu žijete na celkom inej úrovni. Pokrmom vám je zážitok a spánok dokážete pár dní nahradiť iným druhom oddychu. A potom sa všetko skončí a vás opäť vypľuvnú na ulicu. Po divadle či kine, v ktorom bolo neustále tlmené svetlo, vďaka čomu vám menej dôležité veci unikali, pod ostrým denným svetlom ulice je naraz podstatných omnoho viac detailov. Vy sa musíte zaradiť do života a poobzerať sa po niečom, čo za skutočné pokladá majorita. Je to aj čas na bilanciu. Aké miesto má umenie vo svete a akým svetom je svet umenia v kontraste s realitou?

Nemôžeme funkciu umenia zaznávať už len z dôvodu, že tu bolo prítomné vždy, od počiatkov ľudstva. Veď čo je relevantnejším dôkazom tohto tvrdenia, ako praveké venuše a kresby na stenách jaskyne v La scale? A všetky tie antické drámy, nálezy šperkov, hudobných nástrojov, ...? Na druhej strane, ak spoločnosť zastihne katastrofa, musíme zachrániť predovšetkým primárne funkcie štátu (zdravotníctvo, sociálne istoty, obrana, atď) a podpora ide im. Umenie bude teda od živím odpojené ako prvé.

Počas divadelného festivalu Stretnutie v Nitre som si občas uvedomila, že L´art pour l´art stále platí, umenie je svetom samým pre seba. Niekoľko ľudí tvorí idey, niekoľko ďalších ich realizuje, my, médiá o tom hovoríme a publikum to prijíma, spracúva a pretvára. Publikum rôznych druhov umenia je rôzne veľké a komercia dnes už dočiahne všade. Vďaka nej sa úzky svet rozširuje, ale hodnoty sa menia.

Malý svet alternatívneho umenia zostáva naďalej tým paralelným svetom, no pre niekoho skutočnejším. Každý hľadá v umení a kultúre niečo iné a práve to zabezpečuje pestrosť. Pre niekoho je podstatná katarzia, zážitok, pocit, niekto hľadá poučenie, návod na život, deklarovanie toho, čo je správne a dobré a naopak, kritikú zlého. Niekomu stačí zábava a zaujímavé obrazy, iný od umenia vyžaduje nastolenie aktuálnych tém a ich riešenie. Zrejme nie je správne odsudzovať umenie a vkus iného, len preto, že nekorešponduje s tým mojím. Na druhej strane, ako by vznikala diskusia a polemika, keby sa ľudstvo navzájom nekritizovalo a nekonfrontovalo?

Ak už stojíte názorovo na ktoromkoľvek brehu, zrejme budete súhlasiť s tým, že bez umenia by sme neprežili. Možno vy, konkrétny človek, áno, veď napokon, nie každý je intelektuál (aj keď umenie nikdy nepatrilo len intelektuálom), ale spoločnosť umenie potrebuje. Jednak ju robí ušľachtilejšou a jednak jej prináša zisk. Či už materiálny alebo duchovný. Veľa sa diskutuje o podpore kultúry štátom a argumentuje sa tým, že keď štát nemá ani na zabezpečenie základných potrieb svojich občanov, ako môže nalievať financie do kultúry? Lenže človek pozná viacero druhov obživy a festivaly sú dôkazom toho, že pokrmom mnohých sú práve duchovné hodnoty. Navyše, umenie je aj spôsobom, ako sa krajina môže zviditeľniť a opät - prilákať do centra zisk. Každá krajina bojuje o pozornosť iných a čo je lepšie na jej získanie než originálne produkty vlastnej kultúry?

Dnes ráno som na stránke Rádia_Fm našla správu, že v Bratislave sa minulý mesiac konala medzinárodná konferencia na tému Hodnota umenia a jeho hodnotenie a bolo by zaujímavé vypočuť si jednotlivé závery. Zdá sa, že spoločnosť alebo minimálne jej časť, si stále kladú tie isté otázky. Tie však bohužiaľ akosi pričasto zostávajú bez odpovede tých, čo o všetkom rozhodujú. No dokedy ešte?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?