Najlepšia univerzita na Slovensku je Univerzita Ľudovíta Štúra

Autor: Eva Ježovičová | 9.12.2011 o 20:34 | (upravené 10.12.2011 o 18:59) Karma článku: 9,81 | Prečítané:  3143x

Prečítajte si list od študentky Univerzity Ľ. Štúra, v ktorom hovorí, prečo UĽŠ získala titul najlepšej univerzity na Slovensku.

Moje meno ja Milada Janžurová a som súčasťou 10 - člennej skupiny, ktorá bola prijatá na štúdium žurnalistiky na Univerzite Ľudovíta Štúra. Jednou z mnohých prednášateľov je známa vedecká kapacita a mediálna autorita PhDr. Jana Mačešková. Jej prednes je jednotný, pútavý a interaktívny.Vysvetlenia a nevyhnutné poučky demonštruje na príkladoch z praxe a každej téme sa venuje tak dôkladne a tak dlho, ako vyžaduje jej náročnosť. Pred celým historickým prierezom uprednostňuje marginalizáciu tých najdôležitejších prvkov, ktoré majú zastupiteľskú funkciu a pomáhajú študentom pochopiť aj širšie kontextové súvislosti. Veľký dôraz sa v každej téme kladie na súčasnú situáciu so samozrejmým ohľadom na minulosť. Študenti sú patrične aktívni, keď nerozumejú, pýtajú sa, vzdelávanie je skôr dialógom, než monológom. Vedia, prečo sú prítomní na prednáške a chcú tam byť. Počúvajú a učia sa priamo na mieste, a ich následná domáca príprava je minimálna. Skúška je formou dialógu, a jej prvá časť je vždy čisto skúšobná. Ak študent nepreukazuje dostatočné porozumenie a ak je takých študentov dokonca viac, je poskytnutý dostatočný čas a priestor na opätovné vysvetlenie a preskúšanie. Až potom sa študent adekvátne ohodnotí.

Maximálny počet študentov v kurze je 10-15. Sú to študenti, ktorí rok predtým prešli prípravou, na ktorej sa zoznámili s cieľmi a náplňou kurzu a vedia teda, čo je obsahom výučby a aké je následné uplatnenie vedomostí a zručností v praxi. Po tejto príprave sa mohli rozhodnúť, či je pre nich daný kurz vhodný (mohli to zistiť v následnom teste predispozícií a motivácií) a či sa teda zúčastnia prijímačiek alebo nie. Prijímačky sú prísnym testom zručností a talentov, rovnako ako vedomostí, ktoré priebežne získavali počas posledného roku na strednej škole, takže mali čas na prípravu a zváženie vlastných cieľov.

Po príchode na univerzitu sa študenti začínajú pripravovať na svoje budúce povolanie. Univerzita má znalosť aktuálnej situácie a pozná potreby a požiadavky spoločnosti, ktoré priebežne sleduje a prispôsobuje im kapacitu kurzov. Má dobré kontakty s firmami, pre ktoré vychováva budúcich zamestnancov. Už počas štúdia oboznamuje študentov s nárokmi konkrétnych firiem a s pracovným prostredím v danej firme. Zabezpečuje stáže a pohovory, organizuje exkurzie a diskusie a to na Slovensku, rovnako ako v zahraničí. Štúdium je rozdelené na dve fázy: prvá pripravuje študentov v teoretickej rovine a druhá v praktickej. Druhá časť je dôležitejšia a ťažisková, zároveň však čerpá z prvej, teoretickej fázy.

Na univerzite je podstatná aj jazyková príprava študentov, ktorú zabezpečujú kvalitní lektori. Študenti majú bohatú ponuku stáži a študijných pobytov v zahraničí, univerzita sleduje situáciu a vývoj študijných kurzov na ostatných univerzitách, najmä v Európe. Má s nimi dobré kontakty a pozná ich vyučovacie metódy. Podporuje a zabezpečuje presúvanie mobilít študentov aj vedeckých pracovníkov v rámci týchto partnerských univerzít. Univerzita a jej odborné kurzy sú plne akreditované a uznávanú aj v zahraničí. Náš titul a diplom je platný aj vo svete.

Štát univerzitu dostatočne finančne podporuje, sleduje jej prístup k študentom a hodnotí podľa následného uplatnenia absolventov. Pravidelnými diskusiami so študentmi, rovnako ako zástupcami univerzít konfrontuje spĺňanie podmienok kvality a podľa spokojnosti zostavuje hodnotenie univerzít a následné prideľovanie financií.

Pedagógom garantuje dobré pracovné podmienky, dostatočný plat, sociálne istoty, no zároveň sleduje ich prácu a výsledky pri práci so študentmi, na ktorej je väčší dôraz než na vedeckých výsledkoch. Podľa hodnotenia študentov zostavuje rebríček obľúbených pedagógov a podľa toho prideľuje odmeny. Ich vedecká práca je hodnotená samostatne.

Veľkú časť pedagogického zboru tvoria ľudia z praxe, mnohí sú len externými spolupracovníkmi a zabezpečujú len konkrétne kurzy. Aj interní zamestnanci sú však napojení na prax a sledujú vývoj aktuálnej situácie.

Najdôležitejší na univerzite je dialóg, spätná väzba a neustále sledovanie aktuálnej situácie v prostredí univerzity aj v praxi. Vzťah študenta a profesora je formálny, ale zároveň otvorený a vedený cestou porozumenia a dôvery. Pedagóg študentov dôkladne pozná a pravidelne sa konfrontuje s ich motiváciami a výsledkami. Pomáha im napredovať a pri stagnácii sa pýta na dôvody vzniku danej situácie.

Študenti majú popri štúdiu dostatočný čas na vlastné záujmy a voľnočasové aktivity. Univerzita ponúka možnosti využívania voľného času, podporuje športové a kultúrne aktivity. Organizuje krúžky a výlety. Funguje bohatý systém zliav pre študentov, nielen na cestovné, stravné a ubytovné, ale aj na kultúru. Pozná aktivity študentov a podporuje ich. Podľa ich výsledkov a úspešnosti, dokáže odpustiť zameškané prednášky a semináre venované daným aktivitám. Ponúka alternatívny študijný plán, rovnako ako externú formu štúdia, ktorá je síce spoplatnená, ale existuje možnosť štipendií a úľav. Existuje aj možnosť kombinovania viacerých študijných kurzov a tá je vecou dohovoru.

Stať sa študentom Univerzity Ľ. Štúra nie je jednoduché,

ale byť ním je úžasné!

A to si uvedomujú študenti, rovnako ako univerzita.

 

Poznámka autorky: Milada Janžurová v skutočnosti neexistuje, rovnako ako neexistuje Univerzita Ľudovíta Štúra. Ak vám to nedošlo, pripomíname, že akákoľvek podobnosť je čisto náhodná a v našich podmienkach momentálne vysoko nepravdepodobná.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?