Rakovina našej spoločnosti spočíva v strachu.

Autor: Eva Ježovičová | 3.12.2011 o 9:47 | (upravené 3.12.2011 o 9:52) Karma článku: 5,31 | Prečítané:  1033x

To je záver, ktorý otvorene a bez zábran prináša dokument Zuzany Piussi a producenta Roberta Kirchhoffa s názvom Nemoc treťej moci. A tento strach, ako pozadie chybných úsudkov, dokument kritizuje práve u tých, ktorí by sa podľa producenta Roberta Kirchhoffa mali báť najmenej- u ochrancov zákona.

 

Hovorí o špinavosti praktík, korupcii, pokrytectve, o všetkých prvkoch, ktoré zotrvávajú a neprestajne bujnejú v podmienkach slovenského súdnictva. Odvážne a otvorene dáva týmto prvkom konkrétne mená a tváre a rovnako dáva identitu aj kritikom týchto praktík. Anonymní sa menia na skutočné osobnosti a čistia sa z nánosov špiny.

Takýchto dokumentov je málo alebo je málo aspoň odvážnych, ktorí by sa ich odhodlali šíriť. Je málo takých, ktorí sa dokážu za film prezentujúci podobné názory postaviť. O tom hovoril aj producent na diskusii po filme- o prípade, keď mu z jednej z televízií zavolal právnik, ktorí mu zakázal daný film vypustiť. Následne mu volali zástupcovia televízie so slovami: „Je to výborný film!“

Zase je to o strachu. Zatiaľ čo u nás sa televízie takýto film boja vysielať, v Čechách je to práve naopak- podobné témy sú priam žiadúce, ako hovorí Kirchhoff.

Dokument nevysvetľuje ako a či sa tento strach dá odstrániť, je len sprostredkovaním prosby konkrétnych sudcov, ktorí vystupujú proti osobnosti Harabina a proti všeobecným pomerom v súdnictve a sú preto perzekuovaní. Sudca Majchrák, ktorého prenasledovanie dohnalo až k samovražde, či sudkyňa Lauková, ktorá bohužiaľ na nekalé praktiky súdnictva doplatila životom, už k téme veľa nepovedia, ale našťastie sú tu ďalší. Kto sú títo ľudia a prečo sa o nich tak málo hovorí?

V spoločnosti rezonuje nezáujem a strach. O to viac prekvapí situácia, keď je po premietnutí podobného filmu publikum vyburcované natoľko, až sa odváži vystúpiť z anonymity. Ešte viac, keď sa dané publikum ukáže ako odborné a prepojené s problematikou filmu.

Takáto situácia totiž nastala počas diskusie po skončení filmu Nemoc treťej moci na festivale Jeden svet v nitrianskej synagóge. Hneď z prvých radov vystúpili dve osoby- bývalý predseda nitrianskej VPN a okresný sudca, a uzurpovali si trochu z času na diskusiu, aby predniesli svoj spontánny prejav k téme slovenského súdnictva. Emotívne, ale zo svojho pohľadu objektívne, odprezentovali konkrétne stanovisko a rozprúdili presne tú diskusiu, ktorá by mala byť týmto filmom vyvolaná. Ľudí, čo sa neboja mať názor a neboja sa ho verejne prezentovať by mohlo byť viac. Zmenám totiž vždy predchádza určitá diskusia, ktorá dokáže pomenovať problém a podnietiť k aktivitám na jeho vyriešenie.

A aj filmov ako Nemoc treťej moci autorky Zuzany Piussi by mohlo byť viac. Ak môžete, pozrite si ho. Ostatné pochopíte potom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?