Rakovina našej spoločnosti spočíva v strachu.

Autor: Eva Ježovičová | 3.12.2011 o 9:47 | (upravené 3.12.2011 o 9:52) Karma článku: 5,31 | Prečítané:  1028x

To je záver, ktorý otvorene a bez zábran prináša dokument Zuzany Piussi a producenta Roberta Kirchhoffa s názvom Nemoc treťej moci. A tento strach, ako pozadie chybných úsudkov, dokument kritizuje práve u tých, ktorí by sa podľa producenta Roberta Kirchhoffa mali báť najmenej- u ochrancov zákona.

 

Hovorí o špinavosti praktík, korupcii, pokrytectve, o všetkých prvkoch, ktoré zotrvávajú a neprestajne bujnejú v podmienkach slovenského súdnictva. Odvážne a otvorene dáva týmto prvkom konkrétne mená a tváre a rovnako dáva identitu aj kritikom týchto praktík. Anonymní sa menia na skutočné osobnosti a čistia sa z nánosov špiny.

Takýchto dokumentov je málo alebo je málo aspoň odvážnych, ktorí by sa ich odhodlali šíriť. Je málo takých, ktorí sa dokážu za film prezentujúci podobné názory postaviť. O tom hovoril aj producent na diskusii po filme- o prípade, keď mu z jednej z televízií zavolal právnik, ktorí mu zakázal daný film vypustiť. Následne mu volali zástupcovia televízie so slovami: „Je to výborný film!“

Zase je to o strachu. Zatiaľ čo u nás sa televízie takýto film boja vysielať, v Čechách je to práve naopak- podobné témy sú priam žiadúce, ako hovorí Kirchhoff.

Dokument nevysvetľuje ako a či sa tento strach dá odstrániť, je len sprostredkovaním prosby konkrétnych sudcov, ktorí vystupujú proti osobnosti Harabina a proti všeobecným pomerom v súdnictve a sú preto perzekuovaní. Sudca Majchrák, ktorého prenasledovanie dohnalo až k samovražde, či sudkyňa Lauková, ktorá bohužiaľ na nekalé praktiky súdnictva doplatila životom, už k téme veľa nepovedia, ale našťastie sú tu ďalší. Kto sú títo ľudia a prečo sa o nich tak málo hovorí?

V spoločnosti rezonuje nezáujem a strach. O to viac prekvapí situácia, keď je po premietnutí podobného filmu publikum vyburcované natoľko, až sa odváži vystúpiť z anonymity. Ešte viac, keď sa dané publikum ukáže ako odborné a prepojené s problematikou filmu.

Takáto situácia totiž nastala počas diskusie po skončení filmu Nemoc treťej moci na festivale Jeden svet v nitrianskej synagóge. Hneď z prvých radov vystúpili dve osoby- bývalý predseda nitrianskej VPN a okresný sudca, a uzurpovali si trochu z času na diskusiu, aby predniesli svoj spontánny prejav k téme slovenského súdnictva. Emotívne, ale zo svojho pohľadu objektívne, odprezentovali konkrétne stanovisko a rozprúdili presne tú diskusiu, ktorá by mala byť týmto filmom vyvolaná. Ľudí, čo sa neboja mať názor a neboja sa ho verejne prezentovať by mohlo byť viac. Zmenám totiž vždy predchádza určitá diskusia, ktorá dokáže pomenovať problém a podnietiť k aktivitám na jeho vyriešenie.

A aj filmov ako Nemoc treťej moci autorky Zuzany Piussi by mohlo byť viac. Ak môžete, pozrite si ho. Ostatné pochopíte potom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?