reklama

Óda na školstvo

Raz by som chcela napísať ódu na slovenské školstvo. Alebo si nejakú prečítať. Nemusela by to byť ani óda, stačila by pozitívna správa zo sveta vysokého školstva.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Ale dnes píšem zase iba sťažnosť, ktorej predchádzajú tri roky skúseností. Úprimnú vieru na začiatku roka vždy zradí realita. Ani tento rok tomu nebolo ináč. Vrátiť sa do školy po celom lete strávenom v zahraničí- už to je skúškou pružnosti nervov. Navyše, ak vás vaša škola nie je ochotná podržať, čo, povedzme si na rovinu, väčšina škôl ani nie je, treba sa pripraviť na boj s tvrdohlavým a niekoľkohlavým drakom. Každá z týchto hláv sa vás navyše pokúsi uhryznúť alebo aspoň ošľahať nejakým tým plamienkom. Možno je chyba aj na strane študentov- z pracovníkov univerzít sa rokmi stali obrúsení skeptici, pre ktorých otvorenie školského roka znamená príchod kvanta flákačov, povaľovačov, nezodpovedných a ľahostajných exotov a podľa toho sa k väčšine svojich študentov aj správajú. Ak nie ste ani jedno, máte smolu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Môže sa vám stať, že sa vrátite do školy a zistíte, že sa vlastne už ani nemáte kam vrátiť. Trochu som to prehnala, ale úplne mimo to nie je. Keď som sa vrátila zo spomínaného zahraničia, dozvedela som sa, že pre ľahkovážnosť spolužiaka som sa chtiac-nechtiac ocitla na „čiernej" listine vylúčených študentov. Od vždy milých a ochotných pracovníčok študijného oddelenia som si musela vypočuť prednášku o vlastnej nezodpovednosti. Zaslúži si vôbec takýto študent študovať na takej univerzite, akou je Univerzita Konštantína Filozofa?

Dôvodom môjho výskytu na vykričanom zozname bolo neodovzdanie výkazov v oficiálnom termíne. Tieto výkazy nahradili niekoľko rokov zaužívané indexy a sú obyčajnými, s prepáčením, zdrapmi papiera. Ais, úlohou ktorého malo byť zjednodušenie byrokracie a papierovačiek, ako dôkaz absolvovania prednášok a skúšok, očividne nestačí. Naopak, postup pri otváraní aj uzatváraní ročníka je teraz zdvojený, vedie cez papiere aj virtuálny systém. Pravdou však ostáva, že papier má stále dôveryhodnejšie postavenie na akademickej pôde. Otázne tak potom je, aký význam má samotný informačný systém, keď pri ňom permanentne hrozí zlyhanie a stratenie údajov, čoho sa očividne obávajú samotné univerzity. Prečo by ináč popri zavedení tohto systému ponechali aj klasické zapisovanie predmetov, či samotný zápis do ročníka formou osobnej účasti? Treba si položiť otázku, či tento systém, ktorý mal všetko uľahčiť a ktorý permanentne vypadáva, naopak všetko nekomplikuje? Ale ako vidíte, nič nie je spoľahlivé, ani počítačový softvér, ani ľudský, akurát, že v prípade počítača ide len o zlyhanie, ale v prípade ľudského to môžeme označiť za zradu. Zaslanie výzvy pred tým, ako vaše meno napíšu na listinu vylúčených študentov by bolo prejavom minimálnej slušnosti, ale to môžeme od našich vysokých a vznešených inštitúcií asi očakávať márne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalšou výhodou štúdia na univerzite by mala byť možnosť voliť si okrem povinných predmetov aj predmety podľa vlastného uváženia, tzv. výberové predmety. V Aise nájdete v podstate predmety všetkých katedier vašej fakulty a tie sú pre vás sprístupnené. Na tieto predmety sa dá prihlásiť, ale ani to vám nezaručí, že ich budete môcť absolvovať. V prvom rade sa stretnete, a to nepreháňam, s nechápavou až šokovanou reakciou vyučujúceho. Prečo by ste mali chodiť na jeho predmety, keď to nemáte povinné, keď nepotrebujete naháňať kredity alebo keď vám to skrátka nikto nekáže? Samotným profesorom sa zdá čudné, že niekto chce študovať dobrovoľne a so záujmom a že chce robiť niečo navyše. Je to smutné, ale očividne ide o prístup, na ktorý sú vyučujúci u študentov asi málo zvyknutí. Je pravda, že v mojom okolí počet takýchto študentov nie je enormne vysoký, ale určite takí sú. Človek by teda nečakal, že s účasťou na nepovinných predmetoch môže byť taký problém. Ani ja som nečakala, že ma z jedného takého predmetu vyučujúci doslova vyhodí so slovami, že nie je jeho vina, ak moja „blbá" katedra nezabezpečuje výučbu predmetov, o ktoré majú študenti záujem. Chápem, kapacita niekedy nepustí, ale ako je potom vôbec možné takýto predmet si zapísať? Darmo sa tešíte na štúdium taliančiny alebo, povedzme, fotografie, keď vám na prvej hodine „jemne" vysvetlia, že sa máte starať o predmety, ktoré máte povinné a nebrať predmety iným katedrám. Samozrejme, ide len o príklad, no napriek tomu alarmujúci. Ďalší dôkaz, že študent je vnímaný len ako číslo a nie ako bytosť so záujmami a vôľou už hádam nepotrebujete. A to ani nehovorím o prípade dievčiny, ktorej po návrate do školy po predchádzajúcom vylúčení odmietli uznať kredity za absolvované predmety. Niekedy totiž ako dôkaz nestačí ani Ais, ani výkazy, ani slovo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mrzí ma tento článok. Mrzí ma, že situácia na školách je taká aká je, a že namiesto snahy zmeniť existujúce univerzity donekonečna otvárame nové. Mrzí ma, že študenti nemajú zaručenú úroveň štúdia a ústretový prístup pracovníkov, na aký majú právo. Nemôžem však samozrejme viniť iba jednu stranu. Za situáciu na školách často môžu aj samotní študenti, ktorí svojím nezodpovedným a ľahostajným prístupom kazia všeobecnú povesť. Keby na univerzitách študovali len tí, ktorí o to naozaj majú záujem a ktorí na to naozaj majú (nemyslím finančne), naše školstvo by tiež mohlo vyzerať ináč. To je však opäť otázka na štýl: Sliepka alebo vajce? Ktorá strana musí urobiť prvý krok smerom k zlepšeniu- vedenie univerzít, študenti, rodičia alebo samotná vláda? A vie vôbec vláda, ako zlepšiť túto situáciu, ak o nej od nás, študentov, počúva tak málo?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Moja posledná otázka je čisto filozofická- koľko času ešte prejde, kým napíšeme prvú ódu na naše školstvo?

Eva Ježovičová

Eva Ježovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  84
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som, kto som, píšem, keď nemôžem hovoriť a hovorím, keď nemám pero.O joge, meditácii, cestovaní a myslení píšem aj tu:www.perfectlimperfect.com Zoznam autorových rubrík:  Meditácia a jógaKvázy prózaNa cestáchAktuálne témyVidené a počutéKvázy poéziaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu