Mimoriadne slovenská sobota

Autor: Eva Ježovičová | 6.10.2011 o 23:44 | (upravené 28.10.2011 o 18:49) Karma článku: 5,42 | Prečítané:  184x

Znamená: zavítať do doliny uprostred Štiavnických vrchov, do dedinky s názvom Stará hora a odkrojiť si kúsok z tradičného kultúrneho koláča zvaného vinobranie. Spomínaná dedinka je od roku 1981 zapísaná na zozname Pamiatkových rezervácií ľudovej kultúry a je ako šitá na mieru podobnému podujatiu. Občianske združenie Sebechleby organizuje Sebechlebské vinobranie už po štvrtý krát. Každým rokom je akcia prestížnejšia. Každým rokom však stráca čosi na svojej pôvodnej atmosfére.

Tento rok je zase o čosi ťažšie dostať sa po prašnej ceste k vytúženému cieľu. Cesta, čo k nemu vedie, je úzka a plná nedočkavých šoférov. Niektorí z návštevníkov čakanie v zápche vzdávajú a auto parkujú na jednej z lúk. Veď od hlavnej cesty k Starej hore je to iba kúsok. Tohtoročné vinobranie sprevádza ďalšia novinka: pred vstupom zaplatíte parkovné a vstupné. Nie ste už viac náhodným návštevníkom, ste niekým, kto platí a očakáva služby. Hoci počas roka zíva Stará hora prázdnotou a spĺňa hlavne účel chatovej osady, teraz praská vo švíkoch. Už z diaľky sa ozýva hudbou a hurhajom a my vieme, že sme tu dobre. Na ruke máme ružový náramok a môžeme vstúpiť. Okamžite sa začína lov, ktorému predchádza celý proces hľadania, sliedenia a rozhodovania: treba zistiť, kde majú najlepší burčiak, kde najlepší guláš, ktorá štrúdľa je naozaj domáca, a ktorá pečená kačka najprepečenejšia. Niekde si treba vystáť rad, ale čím dlhší, tým lepšie. Ak rad chýba, niečo nie je v poriadku a treba nazrieť pod pokrievku, či sa guláš náhodou už neminul.

Tento rok je otvorených 29 pivníc a každá ponúka približne rovnaké menu. Víno a burčiak nikde nechýba, nájdete biely, červený aj ružový. Je ešte len tesne po obede, takže väčšina osadenstva zatiaľ zvláda všetky bežné úkony. Spievajú zatiaľ len speváci a členovia folklórnych súborov, ktorí sa striedajú na malom pódiu. Okolo štvrtej atmosféra hustne. Počuť čoraz viac spevu a smiechu. Kultúrny program je vo svojej druhej polovici, práve dotancoval SĽUK a celý súbor žne standing ovation (alebo to len ľudia vstávajú na odchod?) Jedna z tanečníc sa zhostila moderovania, lebo moderovaním poverený Lukáš Latinák sa ešte nedostavil. „Máme dve alternatívy: buď stále čaká v zápche alebo sa po ceste zastavil v nejakej pivničke...Ak ho prosím stretnete, pošlite ho do zákulisia, prosím.“ Väčšina publika sa s úsmevom pridáva k alternatíve č.2. Všetci dobre vedia, že nie je ľahké odolať vábeniu zo všetkých strán. Lukáš síce neprichádza, zato prichádzajú detské a dospelé folklórne súbory a na pódiu rozohrajú celú folklórnu prehliadku. Na tráve sa sedí dobre a večer pomaly vchádza bránami osady. Slnko sa lúči s teplým jesenným dňom a mizne za kopcom. Ťahá za sebou vlečku oranžovej. Deň sa však zďaleka nekončí. O šiestej má prísť Kristína, ťahák celého programu. Nám bohužiaľ nie je súdené zistiť, čo majú Sebechleby spoločné s Horehroním, musíme ísť. Odchádza sa o niečo ľahšie, ako sa prichádzalo, po prašnej ceste smerom von. Stará hora sa za nami zatvára akoby nikdy ani nebola- bájna Atlantída Hontu. Nie je však ťažké uhádnuť, ako vinobranie pokračuje po našom odchode- kultúrou jedenia, pitia a zábavy, ktorá nikdy neumiera a už vôbec nie po súmraku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?