Ovečky v kostole a kusy oblečenia na zemi

Autor: Eva Ježovičová | 1.10.2015 o 22:14 | (upravené 1.10.2015 o 22:22) Karma článku: 9,27 | Prečítané:  2861x

Stáli sme v predsieni kostola a triedili kusy oblečenia, klobúkov, topánok a hračiek, porozkladaných na zemi. Priniesli ich ľudia v rámci zbierky. Pre utečencov. Vyberali sme ich z igelitových tašiek a vriec. Ja a ešte jedna známa

Niektoré páchli ako vnútornosti starej skrine a mali za sebou aspoň jeden život. Iné vyzerali ako nové. Ukladali sme ich na kopy, balili a dávali im tichý prísľub nového života.

Bol utorok podvečer a kostol sa pomaly zapĺňal ovečkami. V rukách niesli modlitebné knižky a jeden po druhom sa stavali ku krížu, opierali o stenu alebo rovno vchádzali do sály, kde už jemne bzučal orgán a po kútoch sa v chuchvalcoch rozvaľovala vôňa kadidla.

Stáli tam staršie dámy, aj páni v stredných rokoch, dokonca mládež a deti. Prestupovali z nohy na nohu a nakláňali sa občas na bok akoby ich jedna strana tela omínala starosťami uplynulého dňa. Niektorí si miestami čosi pošepli a zdalo sa, že väčšmi než modlitebná knižka ich zaujíma, čo v skutočnosti robíme.

Vtedy mi napadla tá bizarná myšlienka, či sa niekto pristaví a opýta sa, či nám netreba pomôcť. Dvom malým dievčatám v záplave vecí, ktoré čakajú na nových pánov.

Jedna pani sa napokon naklonila k Ele a pýtala sa, ako dlho sa zdržíme – chcela ešte niečo priniesť. Pani kostolníčka nám už na začiatku dôsledne zdôraznila, aby sme sa nezdržali dlhšie ako do šiestej a nerušili hlukom ovečky. Pšt, pšt. Ovečky potrebujú pokoj a mier.  

V chodbe bolo ticho, len šušťanie igelitiek sa nieslo až dopredu k oltáru. Keď som sa skláňala k veciam na zemi, mala som zvláštny pocit. Bolo v tom niečo tragikomické, vlastne zábavné. Niečo, čo vás núti ešte chvíľu premýšľať.

Podobný pocit ako keď sa vyberiete na divadlo, v ktorom vás herci zapoja do hry. Zrazu neviete, či je to ešte hra alebo sa to naozaj deje. Netreba nad tým ale rozmýšľať pridlho. Každopádne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

SVET

Výbuchy po futbalovom zápase v Istanbule zabili 29 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.


Už ste čítali?