Prečo aplikujeme konšpirácie namiesto inšpirácie

Autor: Eva Ježovičová | 13.7.2015 o 15:25 | (upravené 14.7.2015 o 10:27) Karma článku: 3,60 | Prečítané:  424x

Konšpirácie. Bezpečný svet, ktorý si viete vytvoriť na počkanie. Stačí si ho osvojiť, uveriť mu a riadiť sa jeho pravidlami. Ideálne ich šíriť ďalej.

Je to hra na dobrých a zlých, hra o tom, kto hrá za a kto proti. Kto chce zbohatnúť a zničiť ostatných a kto je ovca.

V dnešnej dobe je existencia tohto jednoduchého sveta pre mnohých nevyhnutná. Niet sa čo čudovať. Ako povedal Dušan Ondrušek z PCDS (Partners for Democratic Change), tréner a konzultant, v dobe neistôt hľadáme jednoduché odpovede. Úporne potrebujeme porozumieť svetu, v ktorom žijeme a ktorý je čoraz menej prehľadný. Tvoríme si bubliny, v ktorých sa potom pohybujeme, izolovaní jeden od druhého a od sveta, ktorý naďalej existuje v čase a realite.

Vystihuje to veta – sme zaplavení informáciami, no máme ich nedostatok. Internet je skvelý pre vznik a šírenie mýtov, no vyvracať ich je niekedy veľmi ťažké.

Konšpirácie poskytujú jednoduché odpovede (na zložité otázky), ktoré nemožno poprieť. Tak dávajú pocit ich konzumentom, že sa konečne vyznajú v tomto chaose.

Povrchnosť nebolí a nikomu nevadí.

Ľudia sa z veriacich premenili na veriacich ateistov. Popierajú cirkvi a náboženstvá práve preto, lebo podľa nich ide o organizácie, ktoré na základe mýtov ovládajú slepoveriacu spoločnosť a zneužívajú ju pre svoje potreby. Takisto ako politici, veľké spoločnosti, banky...

Títo istí ľudia sú však schopní veriť anonymnému článku na internete o Rotschildoch, templároch, Židoch, utečencoch, Izraelcoch, Američanoch, veľkonočných zajacoch a kruhoch  v obilí...

Ľudia zabudli veriť v základné – v hodnoty. To sú tie myšlienky, ktoré sa ukrývajú pod nánosom mýtov, neprávd, konšpirácii, dogiem. Či už v náboženstve, vede, geopolitike... Som trochu rojko, to je nepochybné, ale verím tomu, že kameň úrazu je v absencii týchto hodnôt. Na prvom mieste v aplikácii zdravého rozumu, v logickom uvažovaní, selekcii potrebných a nepotrebných informácií. Na druhom mieste vo viere v to základné, čo posúva spoločnosť dopredu. Dobro, spolupráca, ľudskosť.

Živiť vlastné konšpirácie je síce zábavné a iste to vyplní veľkú časť voľného času, ale spotrebúva to energiu, ktorá by mohla byť využitá na iné veci. Na činnosť, tvorbu, na projekty, ktoré niečo riešia a niekde pomáhajú alebo sa o to aspoň snažia, možno na reálne poznávanie sveta. Na formovanie názorov a spružňovanie uvažovania. Na spochybňovanie a opätovné nachádzanie viery. Na vyrovnávanie sa s neistotou. Na jej prijatie. Lebo ak by sa aj všetci mýlili, jeden človek mal pravdu. Povedal: „Viem, že nič neviem.“ A s tým je načase sa zmieriť. 

Pri tejto príležitosti odporúčam rozhovor s ex-konšpirátorom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotleba vymenil byt za rodinný dom, kúpil ho za stranícke peniaze

Predseda extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba pred voľbami vyhlasoval, že do politiky nejde zbohatnúť. Po nich začal zveľaďovať majetok strany, ktorý využíva.

PLUS

Zápchy v Bratislave budú menšie, ak sa úradníci spamätajú

Bratislava chce postaviť nové cesty.

BLOG LUCIE NICHOLSONOVEJ

Vážny má vážne auto. Za vaše

Vo funkcii šéfa Sociálnej poisťovne sa ešte poriadne ani neohrial a už si doprial vážne auto. Nie za svoje.


Už ste čítali?