reklama

Prečo vedci odporúčajú meditovať

Možno ste doteraz vnímali meditáciu ako prax úzko spojenú s východnými filozofiami, opradenú tajomstvom, nebezpečne nasiaknutú ezoterikou a označenú nálepkou: alternatívna medicína. Možno ste nikdy nepočuli o technike „všímavosti“ a meditovanie ste ponechávali budhistom, hinduistom a „podivínom“, ktorí sa za budhistov či hinduistov označujú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Meditácia však už dávno nie je len dedičstvom východu, čoraz výraznejšie preniká na západ. Meditačné techniky alebo techniky „všímavosti“ (mindfulness) dnes využívajú predovšetkým odborníci na psychiku, mozog, myslenie a prežívanie. Meditácia sa dnes vyučuje na školách, vo firmách, v armáde (napr. David Lynch foundation). Západný svet nadobro podľahol účinkom tejto techniky, ktorá sa stáva súčasťou životného štýlu ľudí z rôznych zázemí a prostredí. Predtým, než predčasne zavrhnete túto „novú vlnu“, pozrite sa na to, prečo je podľa vedcov meditácia taká užitočná.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Meditácia pomáha znižovať stres – Dnes vieme, že stres je príčinou mnohých chronických chorôb, ktoré niekedy označujeme ako civilizačné: napr. vysoký krvný tlak, cukrovka, rôzne chronické bolesti, astma, depresia, atď. Podľa viacerých štúdií vedie meditácia spojená s upriamením pozornosti na dýchanie, všímaním si podnetov vnútorného prostredia, myšlienok, ktoré prichádzajú a postupným prehlbovaním koncentrácie k poklesu hladiny kortizolu – hormónu zodpovedného za stresové reakcie organizmu. Hlboká relaxácia dosiahnutá pri meditácii sa prejaví spomalením krvného obehu a prehĺbením dýchania. Človek sa dostane do bezmyšlienkovitého stavu podobného hlbokému spánku bez snov, pri ktorom si jeho telo aj myseľ oddýchnu a dokáže tak následne efektívnejšie spracovávať podnety. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: foto: Kudivani photography)

Meditácia posilňuje imunitný systém - 

V staršom článku

 som písala o tom, že odkedy aktívne meditujem, moje zdravie sa výrazne zlepšilo. Predtým chorá aj viackrát do roka, liečená zakaždým antibiotikami som si až po roku overila, že pozitívne psychické nastavenie pomáha imunite. Výskumy

 to potvrdili a je za tým práve zníženie stresových hormónov, ktoré vo všeobecnosti oslabujú organizmus. Vaše telo vďaka meditácii dokáže lepšie reagovať na vírusy a bakteriálne nákazy. Pravidelná meditácia

 spolu s cvičením tak dokážu poslúžiť ako prevencia zápalových chorôb, tak častých práve v tomto jesennom období.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Meditácia znižuje bolesť a lieči celé spektrum chorôb - Zaujímavé zistenie priniesla štúdia Duke University Medical Center, ktorá skúmala ako praktizovanie meditácie vplýva na pociťovanie chronickej bolesti. V osemtýždňovom programe prešli pacienti s chronickou bolesťou driekovej oblasti liečbou s použitím „loving-kindness“ meditáciou a dosiahli prekvapivé výsledky. Oproti kontrolnej skupine zaznamenali výrazné zlepšenie reakcií na bolesť a celkové vyrovnávanie sa s pocitmi bolesti, hnevu, či smútku. Medical University of South Carolina potvrdila, že meditácia môže mať pozitívny vplyv na celé spektrum psychických a fyzických symptómov – redukuje stavy úzkosti, depresie, zlej nálady, nízkeho sebahodnotenia, insomnie, atď.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Meditácia zlepšuje emočné prežívanie - Podľa viacerých meraní meditácia zlepšuje funkciu amygdaly – časti mozgu zodpovedného za emočné prežívanie. Pravidelnou meditáciou sa amygdala dokáže zmenšiť, čo vedie k lepšej regulácii pocitov. Meditácia, ktorá využíva sústredenie na dych, objekt, zvuk alebo čokoľvek iné, zároveň pracuje s prefrontálnym kortexom, ktorý zodpovedá za koncentráciu a pamäť. S vekom sa táto časť mozgu síce stenčuje, ale meditácia má schopnosť tento proces spomaliť, či dokonca oddialiť Alzheimer. Oplatí sa pozrieť si toto krátke video. Je neuveriteľné, aký vplyv má meditácia na štruktúru mozgu. Je dobré o tom vedieť, treba o tom pochybovať a najlepšie je presvedčiť sa na vlastnej koži.

Meditácia zlepšuje pamäť a analytické myslenie - Meditácia nepomáha len znižovať stres a zlepšovať náladu, ale celkovo prospieva mysli. Štúdie dokázali, že u skúsených meditátorov došlo k rozvoju šedej mozgovej kôry práve v tých častiach mozgu, s ktorými pracuje meditácia. Šedá kôra mozgová riadi všetky kognitívne funkcie v mozgu, takže meditácia vám dáva nástroj ako zlepšovať vaše myslenie po každej stránke. Nie náhodou je výsledkom štúdie „všímavosti“ práve odporúčanie klinickým psychológom a lekárom zvoliť si cestu holistickejšieho (celostnejšieho) prístupu k medicíne, čo zahŕňa aj aplikáciu metód meditácie a všímavosti. Mind & body medicína už s týmito odporúčaniami aktívne pracuje a môžeme len dúfať, že je otázkou času, kedy tieto princípy začne využívať aj tradičná medicína.

Obrázok blogu
(zdroj: foto: Kudivani photography)

Meditácia prospieva vašim vzťahom - Iste ste už počuli, že dobrým predpokladom pre dobré vzťahy je práve vzťah vás samých so sebou. Pocity sebaľútosti, podceňovania, absencia sebadôvery a sebalásky ešte nikomu život neuľahčila. A čudovali by ste sa, ako práve láska k sebe samému pomáha vzťahom všeobecne.

„Keď nemeditujem, cítim sa napätá a uzavretá – meditácia mi naopak pomáha vnímať samú seba lepšie a lepšie kontrolovať svoje myšlienky. Rodina si všimla, že odkedy meditujem, som celkovo pokojnejšia a pohodovejšia,“ hovorí Georgia, ktorá medituje denne polhodinku. Podľa publikovaných štúdií, meditácia pomáha sebauvedomovaniu a zlepšeniu vnímavosti voči vlastnej osobe, čo vedie k hlbšiemu porozumeniu toho, čo sa odohráva na úrovni vedomia. Človek, ktorý dobre rozumie sebe, dokáže ľahšie porozumieť svojmu okoliu a akceptovať jeho správanie. Pripustiť, že sa vám niečo deje a pochopiť, prečo sa to deje sú nepochybne dva výnimočné kroky k vášmu celkovému zdraviu a životu ako takému.

Navyše, meditácia, obzvlášť technika milujúcej láskavosti pomáha budovať váš súcit voči druhým ľuďom. Stávate sa otvorenejším, trpezlivejším, chápavejším, skrátka partnerom, po akom každý túži.Meditácia vám pomáha žiť v prítomnosti

 - Čokoľvek, čo bolo doteraz povedané o meditácii, je s najväčšou pravdepodobnosťou pravda, ale nakoniec to najdôležitejšie: Meditácia vás učí byť tu a teraz, prežívať aktuálny moment vzácnej prítomnosti, žiť všímavo, vedome. Ako odznelo v predošlom článku,

 meditácia čistí vaše okuliare a pomáha vám vidieť veci jasnejšie. Svoje činy a činy iných zrazu chápete a neodsudzujete. Pýtate sa, rozmýšľate, nereagujete hneď zmyslovo a pudovo. Stávate sa trpezlivejšou, pokojnejšou a milujúcejšou bytosťou. Dokážete aktívnejšie prežívať aktuálnu prítomnosť, citlivejšie vnímať, čo sa okolo vás a vo vás deje. Ste šťastnejší, zdravší. Pozeráte sa na veci s odstupom a pokojne vyhodnocujete, ako zareagovať na akúkoľvek situáciu.

Znie to všetko zázračne. Možno niečo z toho pocítite na vlastnej koži len čo začnete meditovať. Možno nie. Nezáleží na tom, čo presne sa stane, keď sa rozhodnete meditovať, podstatné je, že si nájdete chvíľku pre seba, v ktorej budete absolútne prítomní a ktorú si naplno užijete. Možno sa to stane vaším novým zvykom, ktorý vám zmení život.

Viac na www.perfectlimperfect.com

Eva Ježovičová

Eva Ježovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  84
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som, kto som, píšem, keď nemôžem hovoriť a hovorím, keď nemám pero.O joge, meditácii, cestovaní a myslení píšem aj tu:www.perfectlimperfect.com Zoznam autorových rubrík:  Meditácia a jógaKvázy prózaNa cestáchAktuálne témyVidené a počutéKvázy poéziaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu