reklama

O čom hovorím, keď meditujem

„Meditovať znamená byť taký lenivý, ako sa len dá,“ hovoril mních LP Pasura svojím študentom v Mooktawan Sanctuary v Thajsku s úsmevom. Byť lenivý v tomto prípade znamenalo posadiť sa, zavrieť oči a vydržať v tichu. Nechať zlenivieť myseľ natoľko, že prestane myslieť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Ťažko si niečo také predstaviť. Ak každej myšlienke venujeme 4 sekundy, je to zhruba 15 myšlienok za minútu. Ak spíme osem hodín, denne sa nám hlavou preženie zhruba 14 400 myšlienok. Navyše, nesmieme zabúdať na fakt, že mozog funguje aj v spánku.

Naša myseľ si tak nemá kedy oddýchnuť. Prichádza napätie, stres a z toho plynúca únava. Meditácia je skvelá príležitosť, ako si tento oddych dopriať. „Meditujúci sa ponára do stavu theta, ktorý kvalitou pripomína hlboký spánok. V takom stave zažíva pokojnú bdelosť – pozoruje, ale nekoná, sleduje svoje myšlienky bez toho, aby cítil ich vplyv.“ (BROWN, 2007).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čistá myseľ – čistý nezmysel?

V stave absolútneho pokoja nachádzame odpovede aj na tie otázky, ktoré sa nám predtým javili neriešiteľné. V jasnej mysli je myslenie priezračnejšie. „Meditácia nám čistí okuliare. Keď sú okuliare čisté, môžeme seba a všetko okolo nás vidieť jasne.“ (LP Pasura, 2014)

Viete si predstaviť, že by ste videli všetko jasne? Že by ste dokázali porozumieť svetu okolo seba bez predsudkov, dokázali prijať čokoľvek, čo sa vo vašom živote deje a zvládli akceptovať každého človeka vo vašom okolí?

Meditácia vás dokáže takému stavu priblížiť. Učí vás pozorovať svet bez súdov a hodnotení. „Ak rozumiete povahe sveta, dokážete všetko akceptovať a nechať to ísť.“ (LP Pasura, 2014) A umenie akceptovať čokoľvek, čo sa okolo vás deje, je cesta k šťastiu, mieru a slobode.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: Kudivani photography)

A čo je šťastie

Všetci hľadáme šťastie. Filozofi, vedci, psychológovia, mudrci sa celé roky pokúšajú formulovať univerzálny recept pre šťastný život. Budhisti sú presvedčení, že ho majú - je ním meditácia. A nielen oni. Slávny učiteľ Osho v publikovaných rozhovoroch povedal: „Meditácia je spôsob ovládnutia vlastného bytia. Nemusíte sa stať kresťanom, židom ani hinduistom – to sú úplné nezmysly. Stačí nájsť svoj stred a meditácia je najľahšou cestou, ako k nemu dôjsť.“

Stred v tomto prípade znamená miesto alebo moment, v ktorom ste absolútne harmonický. Vo svete plnom protikladov je hľadanie harmonického stredu logickým krokom. Harmónia sa napokon rovná zdravie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Meditácia alebo medicína?

Meditácia pochádza z latinského meditor – liečiť. „Medicína označuje to, čo lieči fyzické javy a meditácia to, čo lieči javy duševné.“ (OSHO, 1999)

Dlhé stáročia bola meditácia bežnou súčasťou východnej filozofie, medicíny a spoločnosti ako takej. V súčasnosti moderné západné vedy ako neuroveda, psychoterapia, psychiatria, atď. postupne objavujú túto tradičnú techniku a začínajú intenzívne skúmať jej vplyv na mozog, myslenie a celkové prežívanie. Výsledky sú viac než zaujímavé. (Viac v ďalšom článku.) Nová vetva medicíny známa ako Mind - Body medicine naplno využíva potenciál meditácie a všímavosti (mindfulness). Medituje sa v školách, firmách aj na úradoch. V USA je meditácia súčasťou programov na ozdravenie celých komunít, obzvlášť poznačených traumou z vojny alebo zlej sociálnej situácie. V dobe, keď vlády krajín celého sveta investujú miliardy do zdravotníctva a laboratórnych výskumov, prichádza táto technika ako zázračná pilulka, ktorá nič nestojí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je ťažké uveriť, že by riešenie mnohých problémov mohlo byť také jednoduché. Zabúdame však, že väčšina problémov začína v našej hlave, hoci ich riešenie hľadáme často úplne inde. Nedokážeme sa zastaviť a nevyznáme sa v labyrinte udalostí, emócií a myšlienok. Meditácia nám pomáha pochopiť tento stav a upraviť ho. Pritom to začína jednoducho – musíte zlenivieť natoľko, že sa vám prestane chcieť myslieť. Potom prídu odpovede aj na tie otázky, ktoré ste ešte nepoložili.

OSHO, 1999. Od medikací k meditaci. Praha : Pragma. 1999, 344 s. IBN 80–7205-701-4

BROWN, CH. 2007. Joga. Rovnováha a harmónia tela, mysle a ducha. Bratislava : Slovart, 2007. 160 s. ISBN 978-80-8085-237-5

Prednášky mnícha LP PASURA v Mooktawan sanctuary, jún 2014, Peace revolution – www.peacerevolution.com

Eva Ježovičová

Eva Ježovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  84
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som, kto som, píšem, keď nemôžem hovoriť a hovorím, keď nemám pero.O joge, meditácii, cestovaní a myslení píšem aj tu:www.perfectlimperfect.com Zoznam autorových rubrík:  Meditácia a jógaKvázy prózaNa cestáchAktuálne témyVidené a počutéKvázy poéziaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu