Všetci sme ambasádormi našich krajín

Autor: Eva Ježovičová | 4.7.2014 o 22:25 | (upravené 4.7.2014 o 22:30) Karma článku: 3,26 | Prečítané:  434x

Dennis bol prvý Keňan, ktorého som v živote stretla. S temnou tvárou a žiarivo bielym úsmevom mi rozprával o jeho krajine, o ktorej som dovtedy vedela tak žalostne málo. Keňa vo mne pri všetkej úcte vyvolávala akurát tak predstavu safari a sentimentálnu spomienku na Levieho kráľa, ktorého dávali v kine ešte keď som drala lavice.  

Priznať, že o krajine vášho nového kamaráta viete tak žalostne málo je možno hanba, ale nie je to nič nezvyčajné. Na začiatok stačí, že máte záujem čokoľvek sa dozvedieť. Od momentu jeho prvého rozprávania pre vás už Keňa nikdy nebude neznámou krajinou, o ktorú sa nezaujímate. Len čo sa vytvorí most medzi vami a novým známym, krajina dostane okrem mena aj tvár. Je takmer isté, že na tú tvár odteraz nezabudnete a budete pozitívne reagovať kedykoľvek, keď ju zbadáte či začujete v  médiách.

Bez kamaráta Dennisa  by boli veci, pochopiteľne, inak. Keňa by bola len škvrnou na obrovskej mape, spolu s ďalšími 195 škvrnami. Dennis však hovoril o svojej krajine naozaj pekne – o prírode, o politike, o ľuďoch. Niekto iný by možno na jeho mieste hovoril iné veci a môj dojem by bol odlišný. Možno by zďaleka nebol taký dobrý a možno by dokonca viedol k tomu, že Keňa by naďalej ostala iba škvrnou v atlase.

Dennis však ako ambasádor svoju úlohu zvládol. O to sa snažím aj ja, kamkoľvek idem. Viem, že pre mnohých som prvá Slovenka, ktorú kedy stretli a robím všetko pre to, aby ich dojem bol dobrý. Znie to možno čudne, ale prakticky som modelom, podľa ktorého si noví známi nakreslia svoj prvý obraz o Slovensku. Môže byť dobrý, ale aj menej dobrý. Je to veľká zodpovednosť, ale väčšinou aj zábava. Napríklad, keď sa stretnete s neobvyklým nadšením – Vau, ty si Slovenka? Nikdy som žiadnu Slovenku nestretol! hlesol raz Amík na pláži neďaleko Istanbulu a vystrčil ruku z mora. –Blahoželám, povedala som, podala mu ruku  a zasmiala sa - tak už si ju stretol.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Technic sa nedá naučiť. Ako sa učiteľ stal dizajnérom Lega

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

SVET

Výbuchy po futbalovom zápase v Istanbule zabili 29 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.


Už ste čítali?