Tam, kde sa niekto modlí, iní sa bijú

Autor: Eva Ježovičová | 27.10.2013 o 16:14 | (upravené 27.10.2013 o 23:13) Karma článku: 4,45 | Prečítané:  257x

Včera som bežala pod Kalváriu. Je to božie miesto už zo zrejmých dôvodov. Nitrianska Kalvária ako iné má na vrchu kaplnku a pod ním kostol a misijný dom. Medzitým dvanásť krížových zastavení. Nič zvláštne.

Je miestom pravidelných zastavení mnohých ľudí. Miestnych aj turistov. Napokon, stojí na jednom z mála kopcov, na ktoré sa dá v okolí Nitry vyštverať. Vždy, keď ta bežím, je to skutočná krížová cesta, na konci ktorej (a na konci s dychom) dosiahnem malé zmŕtvychvstanie. Spálené všetky hriechy (nielen tie čokoládové). Nový nádych. Výhľad za odmenu. Zdá sa, že na väčšinu ľudí to pôsobí rovnako – atmosféra tam hore je takmer vždy pokojná, uvoľnená, radostná. Bodaj by aj nie, keď sa človek po takom športovom výkone naplní endorfínmi až po vrch.

Včera som však našla dvojicu, na ktorú Kalvária pôsobila opačne. Sedeli pred kostolom Nanebovzatia Panny Márie, hádali sa, potom muž udrel ženu. Len tak, akoby nič, spakruky. Azda výchovne, no v zápale citov. Akt násilia na pietnom mieste. Pietne miesto aktu násilia. Obaja zmĺkli. Pozrela som na nich. Pozrela som na kostol. Otvorila som ústa, ale chýbali slová. Vyšla som ku kaplnke, a keď som sa vrátila, ešte tam sedeli. Možno bezdomovci. Možno je ich domovom tento kopec, tento kostol a ich život je táto kalvária. Jediné, čo majú, je tento okamih a táto emócia.

A možno sa ešte neodvážili vyjsť až na samý vrch. Chýba im endorfínový náboj, nový nádych, lepší výhľad. Načo asi čakajú?

1.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Technic sa nedá naučiť. Ako sa učiteľ stal dizajnérom Lega

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

SVET

Výbuchy po futbalovom zápase v Istanbule zabili 29 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.


Už ste čítali?