Kde bolo,tam bolo,bol raz jeden bulvárny rozprávač...

Autor: Eva Ježovičová | 28.2.2013 o 13:44 | (upravené 28.2.2013 o 16:42) Karma článku: 4,75 | Prečítané:  1169x

Ľudia si príbehy rozprávali odpradávna. Učili sa vďaka nim, čo je dobré, čo je zlé, ako konať, s čím súhlasiť a proti čomu bojovať. Bola to najjednoduchšia forma výučby a poznávania sveta, ktorej rozumeli všetci - od najmenších krpcov až po zrelých otcov.

 

Prešli stáročia a táto tradícia, táto ľudská tendencia, záľuba či ako to už nazvete, nevymrela. Naopak, posilnila sa a obohatila o nové formy. Príbehom je kniha, báseň, film, fotka, príbehom je text v novinách. Príbeh je rozprávaním, ktoré naberá prvky v závislosti od svojej formy a účelu. Story telling sa spomína aj v učebniciach žurnalistiky ako jeden z prístupov, ktorý možno zvoliť pri interpretácii faktov. Tu prichádza otázka: je story telling alebo naratívny žurnalizmus nevyhnutne ekvivalentom bulváru alebo patrí aj do serióznej žurnalistiky? Na otázku pedagogička, ktorá práve obhájila dizertačku zo žurnalistiky odpovedať nevedela, ale môj spolužiak mal na to jasný názor. Je to bulvár. Rozprávanie príbehu jedinca, nech už sa týka čohokoľvek je bulvárom, pretože často využíva senzáciu, fikciu, manipulatívne prvky. Pri príbehu je autor osobnejšie vložený do udalosti a môže ich konštruovať podľa vlastného presvedčenia a úsudku. Naratívnosť je skôr umeleckým prvkom a umeleckosť do spravodajstva nepatrí. Patrí do publicistiky, ale v zdravej forme. V nezdravej forme je to bulvár, s tým môžem len súhlasiť.

Ale bulvár má aj iné črty, o ktorých sa porozprávame inokedy (keď budete mať chuť). Bulvár je to, čo denne pasívne prijímajú tisícky recipientov, pretože nad tým nemusia uvažovať, hľadať súvislosti a ich kritické myslenie sa vyžaduje len na zhodnotenie toho, či je človek z titulky naozaj neverník alebo bol len v zlom čase na zlom mieste. Nad bulvárom sa dá oddychovať a to je to, čo väčšina ľudí po celom dni v práci potrebuje. Ja však nad bulvárom neoddychujem – naopak, stúpa mi tlak nad takou rozsiahlou hlúposťou, ktorá ako mor zasahuje všetko naokolo a degeneruje skutočnosť, jedincov aj spoločnosť, jednoducho a priamo útočí na tie najnižšie pudy. Rozčuľuje ma, že bulvár valcuje všetko ostatné, že nájsť titulku bez vulgárnej fotky a headlinu stáva sa čoraz nemožnejším, že alternatíva slušnej a ľudskej žurnalistiky akoby úplne skorodovala...

Dobrý príbeh však pre mňa nemusí byť nevyhnutne otázkou bulváru. Pre vás áno?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Technic sa nedá naučiť. Ako sa učiteľ stal dizajnérom Lega

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

SVET

Výbuchy po futbalovom zápase v Istanbule zabili 29 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.


Už ste čítali?