Šťastné a veselé (cesty v roku 2013)

Autor: Eva Ježovičová | 31.12.2012 o 10:25 | (upravené 31.12.2012 o 10:44) Karma článku: 9,94 | Prečítané:  411x

Keď som sa po niekoľkých mesiacoch vrátila domov zo zahraničia, vypočula som si prosby a náreky našich, aby som už nikam nešla a ostala konečne doma. Je jedno, či proti tomu bojujem, vysmievam sa z toho, alebo zaryto mlčím dúfajúc, že v tichosti konečne všetci všetko pochopia, zakaždým je scenár ten istý – kopec rečí reprezentujúcich neochotu rodičov pustiť ma do sveta a moja (o to väčšia) túžba ísť.

 

Potom som od nich na meniny dostala knihu Na juhoamerickej vlne, ktorej autorom je mladý cestovateľ Michal Knitl. Večer v posteli, práve keď som obrátila tridsiatu piatu stranu, vošla mama do izby a s jemným podpichovačným tónom poznamenala akoby medzi rečou : „To, že sme ti dali túto knihu, ešte neznamená, že máš budúce leto letieť do Južnej Ameriky.“ Zasmiala som sa. „To by bolo to isté akoby ste mi venovali tabličku čokolády a povedali, že z nej nesmiem ochutnať.“

Možno to nebude Južná Amerika, ale bude to Sicília. Alebo Alpy. Alebo Fínsko. Alebo Krym. Alebo niečo iné. Je jedno, čo to bude, význam a zreteľné črty to nadobudne, až keď tam budem ja.

Ľudia nemigrujú len keď sú nešťastní, migrácia je zapísaná v ľudských génoch,“ povedal iránsky kameraman Touraj Aslani na festivale Camerimage 2012.

Rozmýšľam nad tým stojac v rodičovskej spálni pod policou s knihami, na ktorej od hora až nadol dominujú tituly typu – Taliansko, Turecko, Čierna hora, Čiernomorské pobrežie, Jadran, ...

Všetci sme rovnakí – musíme odísť, aby sme sa mohli vrátiť a spoznať vonkajší svet, aby sa aj ten vnútorný stal pre nás známejším.

Je mnoho vecí, ktoré by som vám mohla priať do nového roka – ale želám vám práve toto – aby boli vaše cesty v roku 2013 šťastné a návraty ešte šťastnejšie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

SVET

Výbuchy po futbalovom zápase v Istanbule zabili 29 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.


Už ste čítali?